Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Okolice
Miasto Józefów

Artykuł z "Zamojskiej Gazety Rolniczej" nr 8 sierpień 1999

Z karty historii
3 grudnia 1725 roku Tomasz Józef Zamoyski podpisał w Zamościu dokument lokacyjny miasta Józefowa. Wydarzenie to kończyło wieloletnie zabiegi Ordynata o utworzenie miasta na terenie wsi Majdan, które byłoby centrum handlowym, usługowym i administracyjnym tej części Ordynacji Zamojskiej. Lokowany na prawie magdeburskim Józefów spełnił te nadzieje i już w połowie XVIII w został siedzibą klucza dóbr ordynacji. Podstawą założenia urbanistycznego miasta był kwadratowy rynek o boku długości ponad 170 metrów. Pod koniec XVIII stulecia Józefów liczył 120 domów i około 800 mieszkańców. Trudnili się oni rzemiosłem, głównie wyrobem sit, handlem i rolnictwem. W 1834 roku w mieście istniały trzy cechy: sitarzy, krawców i szewców. Znaczną część mieszkańców Józefowa stanowili Żydzi. Trudnili się oni głównie handlem. Interesującą kartę w dziejach miasta zapisała rodzina Waxów, która dzierżawiła od Ordynacji Zamojskich pobliskie zakłady przemysłowe: hamernię i papiernię, a książki opuszczające należącą do nich drukarnię sławiły Józefów w kraju i poza jego granicami.
Miasta nie omijały nieszczęścia:
w 1815r. spłonęło 7 domów, w 1818r. ratusz, a w 1850r. synagoga. Epidemia cholery panująca w latach 1855 -1857 pochłonęła około 200 ofiar.
W 1869r. Józefów stracił prawa miejskie.
Dynamiczny rozwój Józefa nastąpił dopiero w okresie międzywojennym. Wyrazem tego był wzrost liczby ludności z 1300 w 1921 r. do prawie 3000 w 1939r. Piękną kartę mieszkańcy Józefowa zapisali w czasie II wojny światowej. Wielu z nich w ramach Armii Krajowej walczyło z okupantem do ostatnich dni wojny. Najtragiczniejszy był 13 lipca 1942r, kiedy to u stóp Winiarczykowej Góry Niemcy rozstrzelali około 1500 mieszkańców.
1 stycznia 1988r. Józefów odzyskał prawa miejskie. Dziś liczy niespełna 3000 mieszkańców i nadal pełni rolę, jaką widział dla niego Tomasz Józef Zamoyski -znaczącego ośrodka administracyjnego, handlowego i kulturalnego tej części Roztocza.

Lasy, rzeki i zabytki
Józefów leży na granicy Roztocza i Puszczy Solskiej. Zarówno Roztoczańskie Wzgórza jak Równina Puszczańska to wymarzone tereny na piesze lub rowerowe wędrówki, grzybobrania, spacery na jagody. Józefowskie kamieniołomy, Skalny Kanion długości kilku kilometrów, malownicze doliny Sopotu, Szumu czy Napryszki, skałki wzgórza Kamień i zabytki miasta - to wszystko warto zobaczyć.

Szlaki turystyczne
W Józefowie początek biorą dwa szlaki turystyczne. Szlak "Ziemi Józefowskiej" o długości 43 kilometrów, prowadzi przez Puszczę Solską do Osuch, gdzie znajduje się największy w Polsce cmentarz partyzancki, i dalej do Długiego Kąta. Drugi szlak łącznikowy długości 10 kilometrów, prowadzi do Potoka, gdzie łączy się ze szlakiem centralnym. Przez Józefów przebiega także szlak krawędziowy. Idąc nim można dotrzeć do Zwierzyńca (30 km), a wędrując w przeciwnym kierunku do Suśca (22 km). Sieć placówek kultury tworzą:
Miejsko - gminny Ośrodek Kultury w Józefowie oraz biblioteka, która znajduje się w wyremontowanej "Synagodze" i punkt biblioteczny w Stanisławowie. Ponadto kulturę wzbogacają punkty sakralne, jak kościoły w Józefo-wie, Górecku Kościelnym, Stanisławowie. Długim Kącie i Majdanie Nepryskim. W zakresie turystyki i wypoczynku funkcjonują cztery boiska sportowe, 3 przy Szkołach Podstawowych, dwa kąpieliska , schronisko młodzieżowe na 30 miejsc noclegowych. Stanica Wędkarska, gdzie znajdują się miejsca noclegowe, hotel w "Synagodze" na 20 miejsc noclegowych, a także pola namiotowe w Józefowie i Górecku Kościelnym.
Ponadto kwatery agroturystyczne w go-spodarstwie Teresy i Edwarda Szkołuby - Górecko Stare 12 (na zdj. poniżej). Gospodarstwo oferuje wypoczynek w starym domu drewnianym, wolnostojącym - przeznaczonym w całości dla turystów. Gospodarstwo zlokalizowane jest pod samym lasem. Atrakcją w okresie letnim są piękne okolice, spokój, możliwości zbierania grzybów, jagód i łowienia ryb. W okresie zimowym możliwość polowania - w okolicy znajdują się tereny łowieckie. Gospodarze oferują wiele atrakcji m.in. możliwość uczestnictwa w niektórych zajęciach w gospodarstwie, w kuchni pieczenie chleba i sporządzanie potraw regionalnych. Możliwość wypożyczania rowerów - są ścieżki rowerowe.

Aniela Osuch

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: