Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta Wyborcza 30.12.1999
Kamera podpatrzy włamywacza
Biłgoraj. Rusza pierwszy w regionie system monitoringu

Dziś po południu W Biłgoraju rozpocznie się odbiór techniczny pierwszego na Lubelszczyźnie systemu monitorowania miasta. Na początku bezpieczeństwa strzec będzie pięć kamer ustawionych na głównych ulicach miasta.

Na monitoring zdecydował się zarząd miasta Lublina. Na początku system składać ma się z dwóch kamer, które będą obserwować śródmieście miasta.
Pomysłodawcą biłgorajskiego systemu monitoringu jest burmistrz miasta - Stefan Oleszczak: - Przed laty byłem z wizytą samorządową w czeskiej Bilinie. Kilka kamer połączonych ze stanowiskiem tamtejszej policji wpłynęło na znaczny spadek przestępczości. Musimy spróbować, pomyślałem, wracając do Polski.

Samorzw porozumieniu z biłgorajską policją przygotował już szesnaście punktów w centrum miasta, gdzie miałyby być ustawione kamery. W drugiej połowie grudnia na specjalnych statywach stanęło pięć pierwszych kamer przy dwóch głównych ulicach: Kościuszki i Bohaterów Monte Cassino. -Wszystkie kamery połączone są ze specjalnym pomieszczenicm tuż obok stanowiska dyżumego biłgorajskiej Komendy Powiatowej Policji. Kiedy policjant zauważy próbę włamania do sklepu, wypadek czy napad, natychmiast wyśle tam radiowóz - tłumaczy Tadeusz Ferens, Zastępca burmistrza Biłgoraja. Koszt pięciu kamer, który sfinansował biłgorajski samorząd wynosi ok. 220 tys. zł.

Władze 27-tysięcznego Biłgoraja mają nadzieję, że monitoring, wraz z uruchomieniem kolejnych kamer, spowoduje spadek przestępczości. Tak stało się w Sanoku i podbydgoskim Koronowie, gdzie systemy monitoringu działają od kilku miesięcy. - Kto zdecyduje się na kradzież, wiedząc, że może być obserwowany przez policjanta? Po prostu wyjedzie z Biłgoraja do innego miasta - mają nadzieję biłgorascy radni.

Jutro rozpocznie się odbiór techniczny systemu monitoringu. - Uroczyste otwarcie planujemy na połowę stycznia. Zaprosimy szefów policji i samorządowców z innych miast. Niech podpatrują i wprowadzają podobne systemy u siebie - tłumaczy burmistrz Ferens.

Biłgorajski pomysł już się spodobał. Lubelski zarząd miasta także zdecydował się na zainstalowanie urządzenia do monitoringu. Pierwsze dwie kamery, według wiceprezydenta Lublina Zbigniewa Wojciechowskiego, mają zostać zainstalowane jeszcze w tym roku i będą obserwować śródmieście miasta. Lubleski system ma być współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jacek Brzuszkiewicz

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: