Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Tygodnik Zamojski 08.12.1999
Pieniądze dla społeczników
Wręczono granty dla laureatów konkursu Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej.

Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej to filantropijna organizacja społeczna, działająca na terenie powiatu biłgorajskiego i gminy Zwierzyniec. Jest to jeden z pierwszych tego typu funduszy w Polsce.

Fundusz zabiega o środki finansowe od darczyńców (indywidualnych i instytucjonalnych) i buduje kapitał. Odsetki przeznacza na finansowanie konkretnych inicjatyw społecznych. W najbliższym czasie Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej dofinansuje 10 projektów, związanych z kulturą, sportem, ochroną środowiska i zagospodarowaniem wolnego czasu dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu biłgorajskiego oraz gminy Zwierzyniec. Projekty te wybrano spośród 22 zgłoszonych do konkursu.. Łączna kwota nagród wynosi 170 tyś. zł. Uroczyste wręczenie grantów (darowizn pieniężnych) odbyło się 6 grudnia w Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Projekty oceniano pod względem merytorycznym oraz wkładu pracy autorów. Maksymalnie przyznawano 3000 zł. Komisja doceniła m.in. dwa projekty, przygotowane przez Annę Bodys z Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju. Pierwszy mówi o zorganizowaniu przez młodzież z tego gimnazjum loterii fantowej, z której dochód prze znaczony będzie na zakup sprzętu sportowego dla Domu Dziecka w Zwierzyńcu. Drugi projekt dotyczy konkursu fotograficznego dla młodzieży, zatytułowanego "Moje miejsce na ziemi", który ogłosi gimnazjum.

Szkolne koło PCK, działające przy ZSB w Biłgoraju, zostało nagrodzone za pomysł zorganizowania zabawy choinkowej dla najbiedniejszych dzieci z regionu. Pieniędzy wystarczy także na zaadaptowanie placu zabaw przy SP w Ksieżpolu oraz na utworzenie "zielonej klasy" w SP w Zwierzyńcu, w ramach której dzieci będą uczestniczyły w lekcjach w plenerze, poświeconych przyrodzie.

Przewodniczącym Rady Fundacji jest Stefan Szmidt, zastępcą Janusz Palikot, sekretarzem Irena Gadaj. Prezesem Zarządu jest Andrzej Kłosiński.

Fundusz przewiduje rozdawanie kolejnych grantów. Osoby prywatne i instytucje, które chciałyby włączyć się w realizację tego szlachetnego celu, a także skorzystać z pomocy Funduszu, mogą zgłaszać się do siedziby Fundacji przy ul. Kościuszki 65.

M. Pytkowska

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: