Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Kronika Tygodnia 22.02.2000
Święto kulturalno-sportowe
Po raz 7 z kolei, w Biłgoraju podsumowano osiągnięcia minionego roku w kulturze, sporcie i turystyce. Z tej okazji, 20 lutego w sali widowiskowej Biłgorąjskiego Centrum Kultury odbyła się uroczystość uhonorowania nagrodami przez władze Biłgoraja i sponsorów - tych mieszkańców miasta i okolic, którzy wyróżnili się w 1999 r. Gospodarzem imprezy był Stefan Oleszczak, burmistrz Biłgoraja, który z satysfakcją gratulował sukcesów szerokiemu gronu osób szczególnie zasłużonych w ubiegłym roku w kulturze, liderom w sporcie i turystyce.

Wśród wyróżnionych z Biłgorajskiego Domu Kultury znalazły się: Monika Marzec i Anna Gozdecka za czołowe lokaty w mistrzostwach wojewódzkich w tańcu. Uhonorowano też: Ewę Bordzań, poetkę i Kapelę Podwórkową "Wygibusy". Władze miasta szczególnie podziękowały Czesławowi Nizio, byłemu dyrektorowi BDK, za pracę na niwie kultury i za wysoki poziom Orkiestry Dętej BDK. Wyróżniono także Chór Męski "Echo". Podziękowano społecznikom BDK: Sławomirowi Plucie, Sebastianowi Surmie, Januszowi Bazanowi i Robertowi Bazanowi.

Z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju wyróżniono pary z Klubu Tańca Towarzyskiego "Impuls": Ewę Wojdę i Piotra Mazurka, Małgorzatę Kukiełkę i Tomasza Falandysza, Małgorzatę Kołtan i Grzegorza Demuchę, za wysokie wyniki i czołowe lokaty w wielu turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Natomiast Małgorzata Rebizant została doceniona za I miejsce w II Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w Zamościu. Uhonorowano również grupę plastyczną, działającą pod kierunkiem Izabeli Przybyłek: Kasię Denkiewicz, Olę Kukiełkę, Olgę Smyk, Aleksandrę Chuchro, Magdę Jargieło, Natalię Matek, Kamila Sprysaka, Michała Kobylasa oraz pod kierunkiem Ireny Zając: Magdę Cybulską, Paulinę Korzynską, Ule Brzozowską, Annę Kołodziej.

Z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wyróżniono: Kingę Mazurek -skrzypaczkę i Sebastiana Smędrę z klasy fortepianu. Specjalnie uhonorowano Marię Jasińską-Zań, dyrektora PSM w Biłgoraju, za doskonałe przygotowanie obchodów Roku Chopinowskiego. Miejska Biblioteka Publiczna wyróżniła Joannę Kowalik i Mateusza Żmijana -aktywnych czytelników, laureatów konkursów bibliotecznych, działających w Kole Miłośników Poezji. Honoracie Czerw - przekazano szczególne podziękowania za upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań literaturą wśród dzieci i młodzieży.

Za znakomite osiągnięcia sportowe wyróżniono trzy mistrzynie w lekkiej atletyce z Ludowego Klubu Sportowego Znicz: Justynę Bąk, Joannę Kaczor i Dorotę Jargieło. W grupie ciężarowców za sukcesy minionego roku uhonorowano: Huberta Chełchowskiego, Jacka Kaczora, Małgorzatę Zabłotną, Krzysztofa Nowaka, Monikę Kotwis. Z Klubu Fudokan Karate zostali wyróżnieni: Daniel Iwanek, Beata Maciejewska, RafałWarmiński, Piotr Buchajski, Tomasz Dybiak, Paweł Dudko oraz zaangażowany działacz klubu: Henryk Borsuk. W gronie nagrodzonych znaleźli się zawodnicy Młodzieżowego Klubu Koszykówki "Basket": Wojciech Rogowski, Aleksander Rak, Michał Kuraś, Artur Komornik. Znani mistrzowie Klubu Modelarskiego LOK: Krzysztof Datkiewicz, Łukasz Datidewicz i Marcin Kozdra również zostali docenieni za osiągnięcia 1999 r.

Szkota Tenisa Ziemnego "AS" odniosła w ubiegłym roku sukcesy dzięki zawodnikom: Monice Kurowskiej, Marcinowi Bienkowi i Monice Kubie, lauretom turniejów ogólnopolskich, centralnych i regionalnych, co podkreślono wyróżnieniem burmistrza Biłgoraja. Podobnie doceniono Piorą Ordecidego i Radosława Kręta, z KS "Energetyk", za wysokie lokaty w Kartingowych Mistrzostwach Polski.

Za osiągnięcia w ramach PTTK 0/Biłgoraj w gronie wyróżnionych znaleźli się: Ewa Pecyna, Paweł Zań i Marcin Derylak, laureaci konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich oraz działacze: Marian Kurzyna, Andrzej Czacharowski i Tomasz Brytan.

Za sukcesy sekcji szachowej w turniejach ogólnopolskichwyróżniono:Al-bina Jaworskiego i Jerzego Strzałkę. Władze Biłgoraja doceniły również osiągnięcia w skali międzynarodowej i ogólnopolskiej zawodników i działaczy drużyny turystycznej Uczniowskiego Klubu Sportowego i Turystycznego i Drużynę Młodzików Międzyszkolnego Klubu Sportowego.

20 lutego po raz pierwszy został rozstrzygnięty w Biłgoraju plebiscyt na sportowca minionego roku. Spośród 25 zawodników 16-letni karateka Piotr Buchajski zdobył I miejsce i tytuł Sportowca Roku Biłgoraj 1999. II miejsce w plebiscycie zdobyła 15-letnia Beata Maciejewska z Fudokan Karate Klub Biłgoraj. Utytułowana lekkoatletka 25-letnia Justyna Bąk znalazła się na III miejscu. Na IV miejscu sportowca roku 1999 znalazł się 12-letni Piotr Ordecki, reprezentant sportów kartingowych. V miejsce w plebiscycie zdobyła 19-letnia lekkoatletka Joanna Kaczor z LKS Znicz Biłgoraj.

Halina Olszewska

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: