Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Kronika Tygodnia 27.06.2000
Zielony skarb narodowy
Leśnicy nie chcą prywatyzacji lasów państwowych

21 czerwca w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji obchodów regionalnych "Dni Lasu 2000" z udziałem dr Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Adama Kornata, dyrektora regionalnego Lasów Państwowych w Lublinie oraz jego zastępcy Konrada Grzybowskiego. Uczestniczyli też parlamentarzyści: senator Stanisław Majdański i posłowie: Zdzisław Denisiuk i Stanisław Misztal, a także wojewoda lubelski, Waldemar Dudziak oraz przedstawiciele władz samorządowych regionu i liczne grono leśników z całej Lubelszczyzny. Po mszy świętej, odprawionej w intencji "święta lasu'; dalsze uroczystości odbywały się w biłgorajskim Zespole Szkół Leśnych, znakomitej "kuźni" kadr leśników. Szkoła znana jest z licznych sukcesów, a obchody "Dni Lasu 2000" zbiegły się z ogłoszeniem wyników konkursu ogólnopolskiego pod hasłem "Superszkoła 2000" w którym ZSL w Biłgoraju zajął pierwsze miejsce.

Z okazji regionalnego święta lasu kilkadziesiąt osób uhonorowano odznaczeniami państwowymi i resortowymi, oraz wyróżnieniami. Kunsztownie wykonany kordelas, tradycyjną białą broń eśników, otrzymał m.in. Henryk Studnicki, dyrektor ZSL w Biłgoraju., dr Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych mówił o wielkim bogactwie narodowym, jakim są lasy, zajmujące prawie 30% powierzchni kraju. Wysoko ocenił pracę ludzi lasu i racjonalną gospodarkę zasobami leśnymi.

- Inne kraje obserwują nasze osiągnięcia i są zainteresowane, żeby taki sam ustrój formalnoprawny lasów wprowadzić u siebie.

Zarówno podczas oficjalnego wystąpienia, jak i w rozmowie z "KT" dyrektor Tomaszewski skrytykował wszelkie pomysły na reprywatyzację lasów państwowych.

Jego poglądy w kwestii reprywatyzacji poparli w swoich wystąpieniach: poseł Zdzisław Denisiuk i senator Stanisław Majdański (który wystąpił w obchodach "Dni Lasu 2000" w mundurze leśnika, z racji przynależności do Bractwa Leśnego). Senator zdecydowanie opowiedział w się za utrzymaniem dotychczasowego ustroju własnościowego lasów państwowych, podkreślił znaczenie zachowania środowiska naturalnego w rozsądny sposób.

Halina Olszewska

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: