Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Dziennik Wschodni 08.08.2000
Szpital dla Biłgoraja
Jest pozwolenie na budowę, trwają prace projektowe

Szpital w Biłgoraju będzie w najbliższych latach największą w regionie inwestycją z zakresu ochrony zdrowia. W tym roku w budżecie państwa zarezerwowano na nią 1,7 mln zł. Wojewoda lubelski zapotrzebował na przyszły rok 12,1 mln. Całość zadania opiewa na blisko 165 mln zł. Po jego zrealizowaniu Biłgorajowi przybędzie ćwierć tysiąca szpitalnych łóżek.

- Szpital po rozbudowie będzie liczył 334 łóżka, z czego 250 w nowo wybudowanym pawilonie, a pozostałe w obecnie istniejących budynkach, które zostaną zmodernizowane - powiedział Dziennikowi Roman Dziura, dyrektor szpitala. W nowym budynku znajdą się duże oddziały: wewnętrzny z 70 łóżkami, chirurgiczny (68) i ginekologiczno-położniczy (51), a ponadto - neurologii (32), dziecięcy (24) oraz anestezjologii i intensywnej opieki (5).

- Mamy już dokumentację techniczną i pozwolenie na budowę - zapewnił dyrektor. - Czekamy jedynie na część dokumentacji niezbędnej do przygotowania i ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy. Wykonawca wyłoniony zostanie jesienią, a wiosną ruszą pełną parą roboty budowlane.

Część starej zabudowy włączona zostanie do nowego kompleksu. Stary i nowy szpital stanowić zatem będą funkcjonalną całość. Przy tej okazji gruntownie zmodernizowane zostaną dotychczasowe oddziały pulmonologii i zakaźny. Przybędzie ponadto stacja dializ, oddział intensywnej opieki medycznej oraz dział rehabilitacji. Jak będzie wyglądał szpital po rozbudowie, przedstawia rysunek obok. Z myślą o nowym szpitalu i dzięki zaangażowaniu pieniędzy z budżetu państwa parę dni temu przyjęto do eksploatacji - po kilkumiesięcznym rozruchu - nowoczesną kotłownię gazowo-olejową oraz agregatorownię, a z końcem miesiąca planowane jest uruchomienie nowej szpitalnej pralni, mieszczącej w swoich pomieszczeniach również sterylizatornię.

Biłgorajanie cieszą się z nowej inwestycji ale, jak informuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner, w 2001 r. szpital nie dostanie już pieniędzy bezpośrednio z budżetu. Wojewoda lubelski otrzyma limit środków budżetowych na wszystkie wydatki. Od niego zależeć będzie, jak podzieli je na poszczególne zadania. Trudno przewidzieć, czy województwo lubelskie, w ramach przyznanego limitu wydatków budżetowych i przy konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji służby zdrowia, będzie finansować budowę biłgorajskiego szpitala.

Wacław Szymański

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: