Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Kronika Tygodnia 04.07.2000
Wspomnień czar
W sobotę, 24 czerwca, ponad 200 absolwentów, którzy zdawali maturę w latach 1959-1969 spotkało się z okazji roku Milenium 2000 w LO im. ONZ w Biłgoraju. Po uroczystej mszy w kościele pw. Świętego Jerzego, odprawionej przez księży absolwentów biłgorajskiego ogólniaka, dalsza część odbywała się w murach Alma Mater.

Koleżanki i kolegów powitał Marian Klecha, dyrektor LO im. ONZ i jednocześnie absolwent z roku 1964. W gronie absolwentów był m.in. burmistrz Stefan Oleszczak, który z tabliczką "rok 1961 "przywoływał do siebie swoich kolegów ze szkolnej ławy. Było to istotnym ułatwieniem, ponieważ niektórzy dawni uczniowie liceum przyjechali do Biłgoraja po raz pierwszy po maturze i trudno było ich rozpoznać. Ze wzruszeniem odgadywano imiona, nazwiska, pseudonimy szkolne. Myliły posrebrzone skronie dawnych brunetów, łysiny i nowe rozmiary talii. Przybyły razem małżeńskie pary, których szkolne miłości przeszły do historii szkoły. Pojawili się szacowni przedstawiciele różnych zawodów, które zdobyli "wyfruwając" w świat ze świadectwem dojrzałości znakomitego LO w Biłgoraju. W murach "swojej budy", znowu stali się Jasiemz 10C lub Marysią z 11 A. Podczas świętojańskiego wieczoru wspomnień tak samo dobrze bawili się w auli liceum: profesorowie uczelni, prawnicy, lekarze, managerowie, nauczyciele, urzędnicy, dyrektorzy, prezesi, muzycy, itd.

Wspominano z sentymentem świetnych, nieżyjących już nauczycieli, m.in. Stanisława Adamczyka od matmy, Cecylię Dyrkową od historii, panią Wąskową od geografii, niezwykłą Anielę Dudek "od chóru, tańca i gimnastyki" i wielu innych. A potem, aż do samego rana, był bal' nad bale rozpoczęty polonezem, z towarzyszeniem orkiestry z Tomaszowa, którą prowadzi mąż, syn i kuzyn absolwentki LO w Biłgoraju - Marysi Kuropatnickiej(z 11 C, 1969 r.).

Atrakcji tego wieczoru nie brakowało. Wprawdzie w tę świętojańską noc nie wianki, ale całusy dawały sobie kolejne pary w tańcu, publicznie, na środku sali, przed kamerą Biłgorajskiej Telewizji Młodych.

Wielkie brawa otrzymali organizatorzy zjazdu milenijnego, a jednocześnie absolwenci: Marian Klecha, Anna Hawryluk, Teresa Lipianin, Halina Rutkowska, Jan Szulc, Ryszard Niespodziewański, Ryszard Korniak i inni, którzy im pomagali przygotować "świętojańskich wspomnień czar ze szkolnej ławy".

Absolwent LO

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: