Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 1/2001
Sport
Porażka na inaugurację

AZS AWF Biała Podlaska -Basket Biłgoraj 99:96

W pierwszym meczu rundy rewanżowej koszykarze biłgorajskiego Basketu nie sprostali w Białej Podlaskiej miejscowym akademikom, ulegając po dwóch dogrywkach trzema punktami. Goście, pamiętni przegranej we własnej hali, jednym punktem w rundzie zasadniczej podjęli walkę od pierwszego gwizdka sędziego. Konsekwentna gra w obronie i dobra skuteczność przyniosły prowadzenie po pierwszej kwarcie. W dwóch następnych podopieczni Ryszarda Sawy nie ustępowali gospodarzom w polu, ale zawodzili wykonując rzuty osobiste. Brak punktów ze stałych fragmentów gry w efekcie przyczyniły się do końcowej porażki, bowiem na trzydzieści sekund przed zakończeniem spotkania przy stanie 80:80, nie trafione trzy rzuty osobiste doprowadziły do dogrywki. Jej pierwsza część zakończyła się remisem 12:12, a w drugiej minimalnie zwyciężyli bardziej doświadczeni akademicy 7:4.

Punkty dla Basketu uzyskali: A.Rak-24, M.Kuraś-24, Ł.Krawiec-18, R.Borowiec-16, A.Kupczak-14, P.Łukaszczyk-2, P.Zub-2. Dla AZS (najwięcej) P.Zdeb-25, D.Milczarz-23.

ABM


Tenisowy talent

Przemysław Gawda, siedemnastoletni uczeń biłgorajskiego liceum, tenisista obecnie reprezentujący barwy Klubu Tenisowego Return w Zamościu.

Kiedy przed kilkoma laty w Biłgoraju powstała prywatna szkółka tenisa ziemnego AS, prowadzona przez Krzysztofa Kupczaka i Piotra Ohirkę, jednym z jej uczniów został Przemek Gawda. Talent i dobre warunki fizyczne sprawiły, że czynił szybkie postępy. W wieku 13 lat został zawodnikiem KT Return w Zamościu, pozostając w dalszym ciągu pod opieką trenera Kupczaka. Przez pewien czas trenował pod okiem Włodzimierza Pikulskiego, trenera kadry narodowej juniorów, który pełnił również funkcję trenera koordynatora w zamojskim Re turnie.

To jeden z najzdolniejszych tenisistów w kraju, w grupie juniorów do lat 18. Bardzo pracowity i sumienny w treningu, dysponuje dobrymi warunkami, co sprawia, że jest w stanie walczyć o medale mistrzostw Polski. Zapewniona dobra baza treningowa (korty, hale ZSB i LO ONZ) pozwala utrzymywać wysoką formę w sezonie letnim i zimowym. Cieszę się, że potrafi pogodzić uprawianie sportu na wysokim już poziomie z nauką -mówi Krzysztof Kupczak, trener Przemka. Wieloletnia praca przyniosła znaczące wyniki, którymi są tytuły mistrza i wicemistrza makroregionu małopolskiego w latach 1998-99. Do sukcesów należy zaliczyć zwycięstwa w turniejach ogólnopolskich. W różnych grupach wiekowych notowany w czołówkach list rankingowych Polskiego Związku Tenisa Ziemnego. W połowie bieżącego roku, jako czołowy junior kraju, otrzymał propozycję z Wielkopolskiej Fundacji Tenisowej im.prof. Jana Fibaka, wyjazdu do Szkoły Tenisowej Van der Meer'a w Południowej Karolinie (USA). Uczestnicy szkoły mają zagwarantowany udział w cyklu turniejów na Florydzie. Znaczny koszt uczestnictwa i obowiązek szkolny nie pozwoliły na kilkutygodniowy wyjazd, co miejmy nadzieję nie wpłynie na dalszy prawidłowy rozwój talentu Przemka Gawdy

ABM


Biegiem w nowe tysiąclecie

Justyna Bąk zwyciężyła w Nałęczowskim Biegu Sylwestrowym osiągając w pierwszych minutach Nowego Roku pierwsze zwycięstwo. Zawodniczka biłgorajskiego Znicza zdecydowanie wygrała rywalizację wśród pań z czasem 23,00. W szóstym już biegu biłgorajanka w pokonanym polu pozostawiła między innymi Janinę Malska (Olkusz, 24,45) i Barbarę Jabłońską (Lubartów, 24,03) Wśród mężczyzn zwyciężył Aleksander Sitkowski (Ukraina, 19,03). W nocnej imprezie biegowej uczestniczyło prawie sto zawodniczek i zawodników. Oby sukces pierwszego dnia bieżącego roku okazał się dobrym prognostykiem naszej najlepszej lekkoatletki.

ABM


Trzecioligowi piłkarze biłgorajskiej Łady, przygotowania do rundy wiosennej rozpoczęli w pierwszych dniach stycznia. Po kilkudniowych ćwiczeniach ogólnorozwojowych i zabawach z piłką na hali, od wtorku (9 bm.) pod okiem trenera Siergieja Gacenki pracują nad przygotowaniem kondycyjnym.

Kiedy zawodnicy będą „ładowali akumulatory" - działacze nie poprzestaną na poszukiwaniu uzupełnień w składzie, bowiem klub po rundzie jesiennej opuścił Dariusz Szmuc, który przeniósł się do Polonii Leżajsk. Nie zagrzał długo miejsca w swym macierzystym klubie przebywający na testach w drugoligowych Tłokach Górzyce -Mariusz Rybak. Czy były piłkarz Górnika Łęczna, w rundzie jesiennej Łady zmieni klubowe barwy ?

O tym zdecyduje on sam i przyszli pracodawcy. Odpowiedź musi przyjść przed wyjazdem na zgrupowanie zagraniczne. W rundzie rewanżowej zabraknie też Dariusza Pieczykolana przebywającego za granicą. Pozostali zawodnicy wznowili treningi. Ponadto na zajęciach pojawił się Mariusz Klajda, grający ostatnio w Resovii Rzeszów. Po raz drugi podejście do bilgorajskiego zespołu robi osiemnastoletni Ernest Czelej z Włodawianki i Bartłomiej Kowalik z Włókniarza Frampol. Treningi wznowił rosły obrońca Krzysztof Pac, który powrócił do klubu po odbyciu służby wojskowej. Piłkarz ten

występował przed laty w trzecioligowej wówczas Ładzie. Wielką niewiadomą jest czeski obrońca, który zjawił się na testach w poniedziałek 15 stycznia i będzie próbował przekonać trenera o przydatności do zespołu.

-Spory dorobek punktowy z rundy jesiennej i wysokie miejsce w tabeli pozwalają na spokojną realizację przygotowań do rundy rewanżowej. Okres przygotowawczy podzielony zostal na trzy fazy. Pierwszy etap to praca do 27 stycznia na własnych obiektach nad wytrzymałością. Druga część to wyjazdowy obóz, od 28.01. - 7.02. przebywać będziemy w Stropkouie (Słowacja). Wymiennie w Biłgoraju przebywać będzie tamtejsza Tesła. Po powrocie do kiraju pierwszym sparingpartnerem będzie jedenastka Tłoków Górzyce (10.02). Kolejnymi przeciwnikami będą Lewart Lubartów (14.02), Tesla Stropkou (17.02), Stal Kraśnik lub Tomasouia (21.02J, Stal Stalowa Wola (24.02), Górnik Łęczna (28.02) i Lublinianka (3.03) - to trzecia faza przygotowań. Myślę, że zgrupowanie i atrakcyjni przeciwnicy w meczach kontrolnych pozwolą właściwie przygotować drużynę do rundy rewanżowej, która będzie trudniejszą. Więcej meczów rozegramy na wyjeździe, gdzie o punkty będzie naprawdę trudno. Jestem jednak dobrej myśli - mówił Lucjan Kupczak, kierownik drużyny.

W dotychczasowych zajęciach udział biorą: Artur Kielarski, Jurij Kosobucki, Ireneusz Zarczuk, Jarosław Hasiak, Daniel Paluch. Gustaw Wawryk, Sergiej Sawczuk, Robert Szala, Andrzej Wachowicz, Krzysztof Właź, Ernest Chomicz, Janusz Góreczny, Tomasz Karasiński, Marcin Szmuc, Krzysztof Pac oraz testowani: Mariusz Klajda, Ernest Czelej, Bartłomiej Kowalik. Wraz z upływem czasu lista ta może ulegać zmianie, o czym informować będziemy w kolejnych numerach.

ABM


Zdzisław Żołopa prezesem

6 stycznia br. w Lublinie odbyło się Walne Zgromadzenie Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów. Spośród delegatów reprezentujących kluby okręgu lubelskiego, wyłoniono zarząd na Lata 2001 - 2005. Prezesem OZPC został Zdzisław Żołopa ze Znicza Biłgoraj a wiceprezesem ds. sędziowskich Henryk Lebiedowicz z Unii Hrubieszów. Ponadto do zarządu weszli: Wiesław Kozyra (Biłgoraj). Witold Guz (Puławy), Antoni Kawałek (Piotrowice), Leszek Tarnawski i Biała Podlaska) i Jan Dmowski i Łukowi. Na pierwszym posiedzeniu zarządu, które odbędzie się jeszcze w styczniu, podzielone zostaną pozostałe funkcje oraz uzupełniony zostanie skład o przedstawiciela LKS Terespol. Podczas walnego zgromadzenia wybrano również komisje rewizyjna, która tworzą: Ryszard Bryk (Puławy) przewodniczący oraz Artur Czerniak (Hrubieszów) i Tadeusz Niemiec (Biłgoraj) - członkowie.

Delegatami na walne zgromadzenie PZPC wybrani zostali: Z. Żołopa. W.Kozyra, W.Guz, A.Czerniak, Z.Wielogórski. J.Poterueha. J.Szeptycki i J.Sasaruk.

ABM

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: