Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 6/1999
II Sympozjum Naukowe "Postępy w kardiologii i kardiochirurgii"
Kiedy przed niespełna woma laty miało miejsce w Biłgoraju I SYMPOZJUM KARDIOLOGICZNE, zorganizowane z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, zapewne nikt z organizatorów, jak i biorących w nim udział, nie przypuszczał, by w tym samym miejscu miała w przyszłości odbyć się podobna impreza. Tym bardziej, że w międzyczasie Polskie Towarzystwo Lekarskie przestało istnieć, lecz pozostali ludzie, entuzjaści, uczestnicy tegoż sympozjum, i oni to właśnie rozpoczęli starania o ponowne zorganizowanie takiegoż spotkania naukowego, właśnie tutaj, w Biłgoraju. Tak więc po wielu zabiegach i uzgodnieniach, dzięki inicjatywie grupy biłgorajskich lekarzy internistów , w dniu 28 maja br. odbyło się II Sympozjum Naukowe w Biłgoraju pod hasłem "POSTĘPY W KARDIOLOGII I KARDIOCHIRURGU".

W sympozjum wzięło udział około 200 lekarzy i pracowników ochrony zdrowia oraz zaproszonych gości: z Warszawy, Lublina, Łukowa, Białej Podlaskiej, Leżajska, Stalowej Woli, Niska, Lubaczowa, Zamościa, Hrubieszowa, Tomaszowa, Nałęczowa, Przemyśla i wielu innych miejscowości, nie wspominając już o samym Biłgoraju oraz i terenu powiatu biłgorajskiego. Z Przemyśla przybyła 8 osobowa delegacja koła "Metalowych serc" - ludzi po operacji serca - wraz z lekarzami i założycielką koła p. dr. Danutą Mleczko. Wśród przybyłych był również człowiek z przeszczepionym sercem, którego doktor Tadeusz Dzido witając jako dobrego kolegę przedstawił kardiochirurgom jako wybitny przykład ich zwycięskiej walki o życie. Była polska lekarka z Kanady, przebywająca akurat z wizytą u rodziny, w kraju. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Kasy Chorych w Lublinie i w Zamościu. Tym razem frekwencja uczestników była nieco skromniejsza niż na I Sympozjum, a zostało to spowodowane blokadami dróg przez rolników, jak również z powodu odbywających się równocześnie podobnych zebrań naukowych w Kielcach, Radomiu i Ostrowcu Świętokrzyskim, w których również i lekarze z Biłgoraja uczestniczyli. Pośród uczestników mieliśmy okazję gościć wielu znakomitych, znanych i cenionych lekarzy, a także wysłuchać ich referatów, w których zawarli swoje wieloletnie doświadczenie, spostrzeżenia, opinie, wskazania i inne uwagi. Otwarcia II Sympozjum dokonał lek. med. Tadeusz Dzido z Biłgoraja, człowiek z nowym sercem, jeden z głównych inicjatorów zorganizowania spotkania, wprowadzając uczestników w tematykę zebrania, powitał jednocześnie wszystkich przybyłych. Krótko wspomniał o I Zebraniu Naukowym z września 1997 r., podkreślił duże znaczenie odbywającego się II Sympozjum na temat "Postępy w kardiologii.! kardiochirurgu." Powitał również autorów obecnego sympozjum w osobach prof. dr hab. n. med. Antoniego Dziatkowiaka kardiochirurga oraz dr med. Mirosława Garlickiego i dr med. Bogusława Kapelaka, również kardiochirurgów -ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Przy okazji przedstawił dr Mirosława Garlickiego jako przyjaciela Biłgorajszczyzny, który pilotuje cały program organizacyjny sympozjum. Na zakończenie swojego wystąpienia wyraził zebranym życzenia przyjemnych wrażeń i wspomnień z pobytu w Biłgoraju i ponownego spotkania tutaj, zaś prof. Antoniego Dziatkowiaka poprosił dalsze prowadzenie Sympozjum.

Pierwszym tematem było przedstawienie, przez lek. med. Mirosława Dudko, z Biłgoraja, "Statystyki przypadków z wadami serca leczonych w Szpitalu - Oddział Wewnętrzny w Biłgoraju". Następnie dr med. Andrzej Kleinrok z Zamościa zapoznał zebranych z historią naturalną nabytych wad serca i podstawach diagnostyki. Szefowa lubelskiej kardiologii prof. dr n. med. Teresa Widomska-Czekajska z Lublina podejmując omówienie tematu "Nabyte wady zastawek serca - etap leczenia zachowawczego" wyraziła uznanie dla p. prof. Dziatkowiaka i jego zespołu za osiągane wyniki leczenia.

Dr med. Mirosław Garlicki z Krakowa podjął temat o wszczepianiu zastawek, przedstawił historię rozwoju zastawek mechanicznych, omówił poszczególne odmiany i typy, rodzaje uszkodzeń itp. Prof. A. Dziatkowiak przystępując do omówienia zagadnienia "Chirurgicznego leczenia zastawkowych wad serca" zaprezentował kilka przeźroczy prezentujących czas osobistego wypoczynku, przekazał wszystkim zebranym pozdrowienia ze starego Krakowa, a następnie podjął informację o Klinice Krakowskiej im. Jana Pawła II ilustrując jej historię slajdami: "10 lat temu wymarzyła się nam klinika i okazało się, że to co niemożliwe stało się możliwe" - jest blok operacyjny, 4 pracownie rentgenowskie, wykonuje się kilkadziesiąt koronarografii dziennie, laboratorium naukowe, 40 łóżkowy oddział pooperacyjny, wykonuje się 12-14 operacji dziennie, budynek jest połączony z oddziałem kardiologicznym specjalnym łącznikiem, w roku 1998 wykonano 1800 operacji, przewiduje się, że w roku 1999 będzie ich 2000. Przed dwoma laty Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił ten Szpital. Kiedy prof. A. Dziatkowiak gościł w Watykanie z wizytą u Papieża, poprosił o wpisanie dedykacji do złotej księgi, wówczas Jan Paweł II zapytał, a co ja powiedziałem w czasie poświęcenia? I po chwili sam odpowiedział, już sobie przypominam: "NIECH SŁUŻY" i taka dedykacja z autografem Papieża widnieje na kartach złotej księgi, zaś Klinika z pożytkiem służy ludziom. Po tej krótkiej informacji profesor przeszedł do właściwego tematu czyli o niewydolności zastawki mitralnej, o zastawkach biologicznych, o chirurgicznym leczeniu zastawkowych wad serca. Temat "Urazy klatki piersiowej - stłuczenie serca" omówił bardzo szczegółowo dr Goździuk z Lublina reprezentujący nieobecnego prof. dr n. med. Stanisława Jabłonkę, natomiast temat "Urazy serca" przedstawił dr med. Bogusław Kapelak z Krakowa opisując rodzaje urazów serca i wielkich naczyń, mechanizmy uszkodzeń, objawy itp. Wszystkie przedstawiane tematy były bogato ilustrowane przeźroczami. Po wyczerpaniu tematów przewidzianych programem wystąpili przedstawiciele firm farmaceutycznych SERVIER, KNOLL, FOURNIER prezentując leki stosowane w chorobach serca i naczyń - Prestarium 4mg, Isoptin SR 120, Lipanthyl 200M i inne. Na zakończenie Stanisław Lorenc - lek. med. Z Biłgoraja - odczytał list Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie skierowany do p. Tadeusza Dzido, podziękował w imieniu gospodarzy i organizatorów wszystkim uczestnikom za obecność, a w szczególności autorom i wykonawcom zebrania naukowego, życząc miłych wspomnień i wrażeń z pobytu w Biłgoraju Z okazji uczestnictwa w sympozjum Prof. Antoni Dziatkowiak wraz z dr Mirosławom Garlickim i dr Bogusławom Kapelakiem dokonali w Biłgoraju i ;

Zamościu wielu konsultacji z chorymi, w wyniku których zakwalifikowano do zabiegu operacyjnego 8 osób z Zamościa oraz 5 z Biłgoraja, te ostatnie jeszcze w czerwcu br. Jest to bardzo wielka szansa dla tych ludzi i nadzieja dla innych.

Ryszard Złamański

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: