Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/1999
Grały orkiestry
krasnystaw biala podlaska ryki

szczebrzeszyn chelm małaszewicze rossosza

XVII Wojewódzki Turniej Orkiestr Dętych w Biłgoraju, odbywający się w ramach "Dni Biłgoraja" 27 czerwca br, rozpoczął się od marszowej parady orkiestr ul. Kościuszki do Pl. Wolności. Tu nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju, przez burmistrza Stefana Oleszczaka, wystąpił też prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Tadeusz Rokicki z Lublina. Orkiestry zagrały wspólnie; Gaude Mater Poloniae, Poloneza kontuszowego i Warszawiankę. Po tym mini koncercie orkiestry przemaszerowały do BDK na przesłuchania turniejowe. W turnieju wzięło udział osiem orkiestr dętych. Orkiestry podzielono na grupy turniejowe w zależności od liczby składu osobowego. Jury w składzie Tadeusz Dobrowolski, Stefan Żuk, Wiesław Mazurek, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W I grupie, powyżej 22 muzyków, - dwa równorzędne I miejsca oraz "Złote Trąbki" i nagrody po 1000 zł ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie, dla Orkiestry Dętej OSP w Rykach i Orkiestry Dętej Biłgorajskiego Domu Kultury. Orkiestra w Rykach wykazała się złożonym repertuarem, obok marsza "W dzień podchorążego" zagrała "Happy musie mit jemes last"- V Cabee, "Yow are wonderful" - K. Sorbona, i "Stelloichein in oberkain" - S. Rundela. Nasza Orkiestra Dęta zagrała; wiązankę melodii patriotycznych i żołnierskich w opr. S.Latka, "Suitę Gorczańską"- J.Wołoszy-na, oraz utwór "Jesus Christ Super Star", L.Webera w opr. W. Hanstwasta.

II miejsce przyznano Orkiestrze Dętej MOKiS w Szczebrzeszynie, która otrzymała "Srebrną Trąbkę" i nagrodę w wysokości: 700 zł

W II grupie, poniżej 22 muzyków - dwa równorzędne I miejsca, "Złote Trąbki" i nagrody w wysokości 1000 zł, ufundowane przez Burmistrza Miasta Biłgoraj i Biłgorajski Dom Kultury, dla Orkiestry Dętej Domu Kultury Kolejarza w Małaszewiczach, oraz Chełmskiej Orkiestry Dętej.

III miejsce ( II m. nie przyznano) i "Brązową Trąbkę" z nagrodą 500 zł, dla Orkiestry Dętej OSP w Rossoszy. W III grupie (młodzieżowej). II miejsce (I m. nie przyznano) i "Srebrną Trąbkę" z nagrodą 700 zł. dla Orkiestry Dętej IV LO z Białej Podlaskiej. III miejsce, z "Brązową Trąbką" i nagrodą 500 zł, dla Młodzieżowej Orkiestry KDK Krasnystaw.

Obok nagród dla orkiestr, jury przyznało nagrody indywidualne dla; Jana Paproty - tubisty Chełmskiej Orkiestry Dętej, Radosława Żyły - saksofonisty Orkiestry Dętej z Małaszewicz oraz dyplom honorowy dla Bartłomieja Skóry - trębacza Orkiestry Dętej ze Szczebrzeszyna.

Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny prezentowanych programów, wyraziło też szczególne uznanie organizatorom i sponsorom turnieju, za znakomite przygotowanie imprezy.

Życzenie jury mówiące o konieczności organizacji takiego turnieju w Biłgoraju pod patronatem władz samorządowych, corocznie, jest również życzeniem organizatorów, działaczy kultury i... biłgorajskiej publiczności, która żywo interesuje się turniejem i nie szczędzi braw orkiestrom. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki turniej.

Orkiestrze Dętej BDK składamy gorące gratulacje !

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: