Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 9/1999
Pocztówka z Biliny
11 i 12 września br. 12 osobowa delegacja naszego miasta na czele z zastępcą burmistrza Tadeuszem Ferensem i radnym Markiem Łońskim, przebywała z wizytą w Republice Czeskiej na zaproszenie władz naszego partnerskiego miasta Biliny.
Bilina, to blisko 20 tysięczne miasto jest znacznie starsze od naszego Biłgoraja, bo kilka lat temu obchodziło 1000 lecie powstania, które dokładnie w roku 993 zbiegło się z decyzją papieża Jana XV o założeniu tu klasztoru.Jest też Bilina znanym uzdrowiskiem, zasobnym w bogate źródła wód leczniczych, używanych w sanatoriach przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Położone w dolinie miasteczko przypomina nieco nasze Zakopane. Otoczone jest trzema skalistymi szczytami, z których największy Boren (539m) ma wygląd lwa przygotowującego się do skoku. Są tu liczne zabytki, z których wyróżnia się potężny XVII wieczny zamek okalający prostokątny rynek o zwartej zabudowie z ładnym ratuszem i ponad 40 metrową wieżą, z której można obejrzeć panoramę miasta. Obok jest gotycko-renesansowy kościół pw. św. Piotra i Pawła. Mieszkaliśmy w hotelu "Husitska Basta", który należy do szachisty Jana Samala (gościł u nas w czerwcu br) i "U Lva", gdzie w sali bankietowej kilkakrotnie doświadczaliśmy serdecznej gościnności naszych czeskich przyjaciół.

Poza Biliną, niektórzy z nas mogli zwiedzić muzeum i zamek w pobliskim Duchcov, gdzie zamieszkiwał Casanowa, klasztor i kościół w miejscowości Osek oraz wjechać 2800 metrową kolejką linową na szczyt zwany Krupką.

Głównym celem pobytu w Bilinie były zmagania sportowe. Już pierwszego dnia na starcie biegu na 800m, stanęły dwie nasze urocze sportsmenki - Joanna Kaczor i Bożena Łobacz. Bieg w kat. open z udziałem 16 pań wygrała Joanna Kaczor. Bożena Łobacz uplasowała się na dalszym miejscu. W jednej z sal budynku teatru miejskiego odbył się turniej szachowy o Puchar Starosty. Nieoczekiwane zwycięstwo i życiowy sukces (pierwszy puchar) odniósł Darek Wróbel przed Vnouckiem (Teplice). Obaj uzyskali po 9 pkt z z 11 możliwych oraz przed A.Jaworskim - 8,1/2 pkt, J.Samalem (Bilina) i Okrouchlikiem (Teplice), którzy uzyskali po 7 1/2 pkt. Sobota okazała się szczęśliwym dniem dla biłgorajskich sportowców. W niedzielę odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Starosty Miasta Biliny. Strzelano z broni centralnego zapłonu przy ocenie 30 strzałów.

Liczyły się wyniki zarówno drużynowe jak i indywidualne. Uczestniczyło 58 zawodników w tym 10 drużyn 5 osobowych. Drużyna biłgorajskia uplasowała sic na 7 miejscu a indywidualnie wyniki uzyskali;
VII m. Henryk Berendt, uzyskując 265 pkt. z 300 możliwych. Zwycięzca Vlastmil Koula zdobył 275 pkt. XII m - Małgorzata Głaz - 258 pkt. a XIII m. uzyskał szef strzeleckiej ekipy - Jerzy Grosiak - 257 pkt.
Puchar starosty pozostał więc u gospodarzy.
Z Biliny wracaliśmy w przekonaniu, że ten wyjazd należał do udanych.

Albin Jaworski

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: