Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 9/1999
Ostatni dzień sezonu
W siedzibie Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu zakończył się sezon artystyczny 3 października br.
Przed Domem Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w zaimprowizowanym amfiteatrze odbył się koncert z okazji 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Orkiestra Kameralna AUKSO z Katowic, pod dyrekcją Marka Mosia wykonała kilka utworów argentyńskiego kompozytora Astora Piazzoli z udziałem solistów grających na bandoneonie i gitarze. Z przejęciem słuchaliśmy "Orawy" Wojciecha Kilara, który to utwór młodzi muzycy wykonali znakomicie. Muzyce Chopina poświęcona była druga część koncertu. Janusz Olejniczak, niejednokrotnie goszczący już w Nadrzeczu, z towarzyszeniem orkiestry zagrał koncert f-mol, a następnie solo kilka mazurków i ulubionego przez polską publiczność poloneza. Ten koncert przyniósł niezapomniane wrażenia, artystów nagradzano wielokrotnie owacją na stojąco. Słowa zadowolenia z tej okazji wyraził goszczący w Nadrzeczu wiceminister kultury i sztuki Jacek Weiss i prezes Fundacji Kultury Janusz Bryś. Natomiast w galerii Domu Służebnego odbył się wernisaż malarstwa Kazimierza Pomagalskiego. Sam artysta mówi o swoim malarstwie, że ujmuje ono trzy elementy - przestrzeń, ruch i w to wpleciony jest człowiek. Na wystawie zaprezentowano siedem dużych obrazów olejnych o filozoficznych tytułach, między innymi; Trwanie, Transformacje, Przypływ nadziei, Próba przebicia się przez chaos, który wzbudził dość spore zainteresowanie. Kazimierz Pomagalski jest absolwentem PWSSP we Wrocławiu, od 20 lat przebywa we Francji, coraz częściej powraca do kraju. Jest autorem wielu wystaw w największych galeriach Francji a także we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii. Jego prace znajdują się w zbiorach, między innymi; Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz innych miastach Europy, Australii, Kanady i USA.

Spotkanie tak znakomitej publiczności wykorzystano do promocji książki Anny Iskra, niegdyś opiekunki Zespołu Tańca Ludowego "Tanew" i zapalonej miłośniczki folkloru ludowego, pt. "Biłgorajska ty ziemico". Tytuł, zaczerpnęła autorka ze znanej pieśni na Ziemi Biłgorajskiej, a sama książka poświęcona jest folklorowi Biłgorajszczyzny.

Dzień w Nadrzeczu ogłoszono "Dniem Idei Dobroczynności", w ten sposóbzapromowany został powstały niedawno w Biłgoraju Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. O samej dobro-czynności i idei filantropii mówili w Nadrzeczu; prezes Akademii Filantropii w Warszawie Paweł Łukasiak i prezes AMBRY Janusz Palikot.
W przerwach pomiędzy kolejnymi atrakcjami, jak zwykle po mistrzowsku zabawiali gości gospodarze "Domu Służebnego" Alicja Jachiewicz, i Stefan Szmidt w towarzystwie niestrudzonego Wojciecha Siemiona, który jak zwykle "gadał wierszem", śpiewał i prawie tańczył. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowiadania Stefana Szmidta o obecności Chopina w niedalekim Poturzynie, u swojego przyjaciela Tytusa Wojciechowskiego, wielki muzyk tęskniący za swoją ukochaną wtedy śpiewaczką Teatru Narodowego Konstancją Gładkowską, zagrał wtedy na fortepianie wystawionym na tarasie dworu, dwa swoje koncerty.

W Nadrzeczu również muzyka Chopina zabrzmiała wśród pól i lasów biłgorajskiej ziemicy, o czym marzył kiedyś Stefan Szmidt.
Sezon w Nadrzeczu skończył się ale wrażenia z tych imprez, koncertów i wystaw pozostaną i za nie państwu Szmidtom składam wielkie słowo - Dziękujemy!

Marek J.Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: