Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Sport
Biłgorajski klub sportowy "Łada"
Historia Klubu

Klub powstał w roku 1945 przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 1947r. staję się samodzielny. W tym czasie zarząd składał się z:

  • prezesa - Jana Brożyny
  • wiceprezesa - Wacława Kwiecińskiego
  • sekretarza - Andrzeja Bzdyry
  • skarbnika - Ernesta Futymskiego
W 1953 r. Łada zostaje przejęta przez Włosiankarską Spółdzielnię Pracy i zmienia nazwę na Start.

Po pięciu latach klub sportowy powrócił do nazwy Łada. W 1959r. drużyna piłki nożnej awansuje do ligi okręgowej. W Biłgoraju występuje reprezentacja Brześcia, która wygrywa mecz. Mimo porażki 0:3 drużyna pozostawiła dobre wrażenie.

Biłgorajski zespół w 1960 r. w lidze okręgowej grał z dwiema drużynami z naszego regionu: Hetmanem i Technikiem Zamość. Zespół trenował Bogdan Drylak a najlepszymi zawodnikami byli: Łukaszczyk, Sawa, Bek, Kulinski i Krzysztof Buliński.

W 1963r. Łada ma kłopoty finansowe, kończy sezon na 9 miejscu, jej najlepszy piłkarz Welc według klasyfikacji tygodnika "Tempo" był jesienią 3 piłkarzem ligi.

W 1964r. zespół plasuje się na 6 miejscu, z klubu odchodzą do Startu Łódź: Buliński i Guska.

W 1966 r. z drużyny odchodzi 5 zawodników. Rok później na pomoc Ładzie przychodzi Guska i dwóch imigrantów. W 1970 r. spada do klasy A. W następnym sezonie awansuje do ligi okręgowej.

W 1974r. Łada ponownie spada do klasy A. Jesienią 1975 r. następuje reorganizacja i drużyna od tamtego czasu występuje w lidze międzywojewódzkiej chełmsko-zamojskiej.

Jesienią 1978 r. Łada grała w klasie międzyokręgowej zajmując 13 miejsce z zespołami lubelskimi i siedleckimi. Odnosi duży sukces pokonując Torpedo Łuck (II liga ukraińska).

W 1980 r. następuje likwidacja ligi międzyokręgowej i powstaje liga okręgowa zamojsko-chełmska, w której po pierwszej rundzie Łada zajmuje 10 miejsce. Jesienią 1983 r. powstaje nowa klasa międzywojewódzka, tym razem lubelsko-zamojska, w której biłgorajska drużyna wypada słabiej.

W 1985 r. znajdowała się na 11 miejscu w lidze chełmsko- lubelsko-zamojskiej. W następnym sezonie zgodnie z sugestią PZPN, rozgrywki odbyły się w innym kształcie. Znowu spotkały się zespoły chełmskie i zamojskie. Znakomicie wystartowała Łada, która ostatecznie zajęła drugie miejsce mając tyle samo punktów, co Gwardia Chełm. Biłgorajską drużynę trenował wówczas znany Wiesław Wieczerzak.

Na początku roku 1987 Łada przygotowywała się do sezonu w Nowym Targu, gdzie pokonała 3: 2 Wisłę Kraków z II ligi. Latem spotkała się w Biłgoraju z SG Bersarin Berlin ( III liga NRD). Gospodarze wygrali 3 rewelacyjnym wynikiem 8:3. Podczas meczu pożegnano kończącego karierę Bogdana Hysę znanego piłkarza Łady. Również ciekawe spotkanie Łada rozegrała z II- ligowym Hutnikiem Kraków. Niestety przegrała 5:2, nie grał już w niej Kazimierz Węgrzyn.

W 1988r. Łada wywalczyła awans do III ligi. Niestety PZPN nie bacząc na związane z tym niebagatelne w przypadku małego klubu koszty dalekich wyjazdów, przydzielił Ładę do grupy krakowsko-rzeszowskiej. Do rozgrywek Łada przystąpiła pod wodzą nowego trenera Wiesława Darmowida. Na historyczny mecz z Garbarnią Kraków w dniu 31 lipca przybyło 3 tys. publiczności. Debiutującą Ładę "zjadła" trema i drużyna przegrała 0:5. Całym jej dorobkiem jesieni były dwa remisy (0:0 ze Stalą II Mielec i 2:2 z Zelmerem Rzeszów. Niestety Łada była najsłabszą drużyną w grupie.

W 1989r. w drugiej rundzie Łada wypadła trochę lepiej, ale za słabo, żeby się utrzymać w III lidze. Spadła do bardzo silnej ligi międzywojewódzkiej, po raz pierwszy obejmującej aż pięć województw. W 1996r. Łada ponownie awansuje do III ligi, początek słabo jej wypada, 16 sierpnia drużynę zaczyna trenować Wiesław Wieczerzak. Łada wygrywa pierwszy mecz (4:0 z Radomiakiem).

W III lidze "Ambra" sponsoruje drużynę, która od tamtej pory nazywa się "Łada Ambra Biłgoraj". Po pierwszej rundzie Ładę przejmuje trener, Sergiej Gacenko. Na koniec sezonu Łada zajmuje 5 miejsce. Zarząd klubu planuje awans do II ligi, zmieniają trenera. Drużynę obejmuje trener Krzysztof Buliński. Zespół nie osiąga wyników, przegrywa pierwszy mecz na własnym boisku z Orlętami Łuków 4:0. Dalsze nie powodzenia doprowadzają do zmiany trenera. Drużynę obejmuje Ferdynand Kanas.

Rundę jesięnną Łada zakończyła w środku tabeli. Po zakończeniu rundy wiosennej w 1998 r. ma nastąpić reorganizacja III ligi, grupa lubelska ma być połączona z krakowską. Z obu grup spada połowa drużyn. Łada nie osiąga wyników, zrezygnowano z usług trenera, drużynę obejmuje nowy szkoleniowiec Jerzy Mura. Znowu spada do IV ligi "Ambra" przestaje sponsorować Ładę.

Od jesieni 1998 r. ponownie występowała w IV lidze grupy kielecko-chełmsko- zamojskiej. Po I sezonie zajęła 8 miejsce w tabeli. Jesienią w 1999 r. drużynę trenował Wiesław Wieczerzak. Po rundzie jesiennej Ładę obejmuje Sergiej Gacenko, na koniec sezonu drużyna zajmuje drugie miejsce w tabeli. Dochodzi do baraży o III ligę z wiceliderem grupy krakowskiej Świtem Krzeszowice. Pierwszy mecz w Biłgoraju wygrywa 3:0. Najlepszy zawodnik Łady Ireneusz Zarczuk strzela dwie bramki. Mecz rewanżowy w Krzeszowicach zakończył się remisem 3:3. Łada ponownie awansowała do III ligi.

Przesłał: Marcin Kwiatkowski

Powrót

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: